O NÁS

 

Jsme zájmový kroužek působící na ZŠ Mutěnické v Brně na Vinohradech. 

Trénujeme jako mažoretky s hůlkou, i jako roztleskávačky s pompomy.

Náš tým se dělí na 4 další podskupiny - KIKI, KIKINKY, MINI-KIKINKY a PŘÍPRAVKA. Skupina KIKI vznikla v listopadu roku 2010 na Základní škole Mutěnická 23 v Brně na Vinohradech. KIKINKY svoji činnost zahájily o rok později kvůli obrovskému zájmu mladších dětí. V posledních letech vznikl i tým pro nejmladší, a to skupina MINI-KIKINKY a PŘÍPRAVKA. Náš tým navštěvuje přes 70 dětí od 4 do 15 let.

Nejdříve se děti učí jednoduché prvky a základy těchto sportů a postupně se přidávají prvky složitější, různé triky s hůlkou, základy twirlingu, a jako roztleskávačky samozřejmě i pyramidy, zvedačky, výhody, různé druhy vln, gymnastické prvky a mnohé další. Vše se prolíná i s gymnastikou a dalšími tanečními obory. Toto všechno potom můžete vidět v našich choreografiích. Tréninky navíc probíhají hravou a zábavnou formou.

Vystupujeme na nejrůznějších dětských, sportovních i kulturních akcích, fandíme a povzbuzujeme sportovní týmy při zápasech a každý rok se pravidelně účastníme soutěží, odkud si vozíme krásná umístění.
 

  

 

 

Velmi rádi také vystoupíme na Vaší akci!

Za svoji existenci máme za sebou několik vystoupení, která se vždy setkala s kladným ohlasem. Můžeme nabídnout různě dlouhá vystoupení a program s jedním nebo více vstupy. Vystupující mohou měnit kostýmy i náčiní (hůlka, třásně). Také s ohledem na prostor mohou vystoupit v různém počtu - velké nebo malé formace. 

 

V případě zájmu nás neváhejte kontakovat :-) 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

O MAŽORETKÁCH OBECNĚ

 

CHARAKTERISTIKA TOHOTO SPORTU

Před 20 lety se v České republice začala rozvíjet netradiční pohybová aktivita, později nazvaná mažoretky. Dříve byl počet skupin mažoretek spíše sporadický, dnes můžeme mažoretky najít v každém větším městě, stále totiž vznikají nové skupiny na profesionální i rekreační úrovni. Tuto činnost využívají především dívky k trávení volného času, ale najdou se i chlapci, kteří si v této činnosti našli zálibu.
Mažoretky jsou v dnešní době plnohodnotným odvětvím sportu. Pochodují do rytmu hudby na místě či v prostoru s náčiním. Jedná se o pohybově taneční disciplínu, která se v dnešní době řadí do kategorie sportu. Označení náčiní se v mažoretkové činnosti používá pro hůlku (odborně baton), ale také pompomy (třásně).
Na trénincích se mažoretky učí, popřípadě zdokonalují: správné držení těla, pochodový krok, manipulaci s náčiním a synchronizaci pohybu. Pochod je v mažoretkové činnosti základním krokem, ale je často doplňován různými tanečními kroky či gymnastickými a baletními prvky. Jelikož mažoretky patří k estetickým sportům, je kladen také velký důraz na synchronizaci pohybu všech cvičenek a provedení důrazu při jednotlivých prvcích.
Vystoupení mažoretek je převážně na moderní hudbu, dechová hudba doprovází jen na některých soutěžích či přehlídkách dechové muziky. Často nosí krátké šaty, bohatě zdobené flitry, které nahradily kostýmky připomínající vojenské uniformy. Práce s náčiním je rok od roku složitější, prvky které předváděly dříve nejstarší mažoretky, dnes zvládají i ty daleko menší. Starší mažoretky vymýšlí neustále nové a originální prvky, aby uspěly na soutěžích, proto se mažoretková činnost neustále rozvíjí.

 

Úkoly a cíle mažoretkové činnosti:
- správné držení těla
- základní posílení všech svalových partií
- zvýšení celkové pružnosti
- kultivovanost pohybu
- zvýšení hudební vnímavosti a cítění rytmu
- zručnost
- zdokonalování rovnováhy
- rozvíjení prostorového cítění

 

 

HISTORIE MAŽORETEK
První zmínky o točení s podlouhlým předmětem se objevují již v námořnictvu, kde se jednalo o pušky a prapory. Původ mažoretek není zcela jasný, pravděpodobně jejich kořeny směřují k armádě, kde od 18. století byly součástí vojenských přehlídek.
První mažoretky jako takové se poprvé objevily v Evropě a Asii, kde byly známé jako tanečnice, které zahajují různé slavnosti. První mažoretková skupina vznikla v roce 1889 na Univerzitě Millsaps ve státě Mississippi, která byla založena vojenskými veterány, a v roce 1935 v Chicagu se již konala první soutěžní přehlídka mažoretek.
V České republice se mažoretky začaly objevovat po roce 1970, kdy vystupovaly především s dechovými orchestry na různých společenských akcích. Od poloviny 20. století roste velká popularita v celé Evropě, zvyšuje se počet všech mažoretek a také různé pohledy na pravidla a disciplíny. U nás velký rozmach mažoretkového sportu nastal po roce 1990, kdy skupiny byly zakládány na základních a středních školách, při domech dětí a mládeže apod. Postupně se začala zdokonalovat choreografie a zvyšovala se obtížnost jednotlivých prvků s hůlkou. Děvčata už nepůsobila jen v doprovodu orchestru, ale začala vystupovat i na moderní hudbu. Kromě mažoretkových uniforem se začaly nosit krátké, upnuté šaty, často velmi zdobené. Postupně začaly vznikat první soutěžní pravidla a disciplíny.
Zpočátku se soutěžilo ve dvou disciplínách, pódiové formace (choreografie) a pochodové defilé (za určitý čas se musí ujít určitý počet metrů). Za zakladatele mažoretkového sportu v České republice je považován Mgr. Jiří Necid, který také byl spoluzakladatelem Evropské asociace EMA (Europea Majorettes Asociation), jejímž úkolem bylo sjednotit všechny mažoretky do jedné asociace. V roce 1994 uspořádal poprvé soutěž v Hranicích. Dal základy prvním pravidlům, které postupně propracovával. Vybudoval řadu měst, které dodnes organizují soutěže.
Postupem času se mažoretkový sport vyvíjel a rostla jeho popularita. V roce 2002 se objevila kategorie pompom (třásně - obdoba amerických cheerleaders). K tomuto odvětví patří však více tance a méně klasického pochodování. I tato disciplína se do dnešní doby velmi rozvinula. Dnes převládá kombinace tanečního stylu, baletní, aerobní a náročné gymnastické figury, hvězdy, provazy, přemety apod. K vidění poté jsou složité choreografie, které většinou ztvárňují nějaké téma.